کشور ما علیرغم دارا بودن سابقه و تاریخ چندین هزار ساله در معماری و بنا، بعد از قرن ها اکنون دارای وضعیتی بسیار آسیب پذیر و نابسامان شده است. ساخت سازهای بی رویه وغیرعلمی، گسترش شهرها بدون در نظر گرفتن بستر خاک و آب و هوا، فراوانی مصالح ارزان و بی کیفیت ودر نهایت عدم وجود یک نظارت جدی در این امر مهم و سرنوشت ساز باعث گردیده اند تاضمن بی قواره شدن شهرهای بزرگ، خانه های ساخته شده دارای پایین ترین ایمنی و کفیت باشند.

اکنون با ظهور این محصول جدید به جرأت میتوان گفت باید منتظر انقلابی در صنعت ساخت و ساز باشیم .

در خلال یک دهه گذشته صنعت خانه های پیش ساخته در جهان و خصوصاً در کشورهای توسعه یافته از لحاظ کمّی و کیفی رشد کرده است. در واقع، این صنعت موفق شده است چنان بر کیفیت و دوام سازه های پیش ساخته بیفزاید که این سازه ها قابل رقابت با سازه های مسکونی ثابت بسیار گران قیمت باشند. این نوع سازه ها به خریداران خود اجازه می دهند تا به راحتی تغییرات مورد دلخواه خود نظیر نصب شومینه، استفاده از لوازم خانگی مدرن، تعبیه گاراژ، استفاده از

 

جدیدترین نماهای داخلی و خارجی و غیره را در آنها اعمال نمایند. در حقیقت، کارخانه های سازنده این نوع منازل ابتدا نظرات و پیشنهادات مشتریان را دریافت و سپس بر طبق نظر مشتریان اقدام به ساخت و نصب آنها می کنند.

علا وه بر ارزان سازی و انعطاف پذیری، درحال حاضر در اغلب کشورهای جهان بحث ذخیره سازی و مصرف بهینه منابع انرژی یک اولویت و موضوع امنیت ملی به شمار می رود. به همین دلیل، در بخش مسکن خانوارها بیشتر به دنبال سازه های مسکونی هستند که علاوه بر ارزان قیمت بودن، مصرف انرژی آنها نیز در حداقل ممکن باشد.
براساس بررسی های به عمل آمده، مصرف انرژی در خانه های پیش ساخته حداقل ۵۰ درصد کمتر از نمونه های ثابت و سنتی است. به موازات، کارشناسان بخش مسکن پیش بینی کرده اند که در خلال ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، ساخت خانه های پیش ساخته با مصرف صفر انرژی، از لحاظ فنی و اقتصادی امکان پذیر خواهد شد.

بنابراین ضرورت استفاده از سازه های پیش ساخته به طور خلاصه :
۱-کاهش هزینه ها : به دلیل تولید صنعتی ،هزینه های قالب بندی ، آرماتور بندی و عمل آوری مدولهای پیش ساخته به تمام تولیدات سرشکن می شود.
۲-استقلال از شرایط جوی : با توجه به آماده شدن وتولید آن درکارخــانه هیچگونه محدودیتـی ازلـحاظ شرایط جوی وجود ندارد.
۳-سرعت بالای عمل آوری :در بعضی از دستگاههای اتوکلاد حتی کمتر از ۲۴ ساعت قطعات بتنی پیش ساخته آماده می شود.
۴-اجرای سریع وآسان:به دلیل محدودشدن کاربه آماده سازی و اجرای فوندانسیون ونصب اتصال قطعات.
۵-کنترل افت و خزش به دلیل تولید صنعتی.
۶-استفاده از نیروی کار ساده به جای نیروی کار ماهر.
۷-امکان اجرای همزمان آیتمهای پروژه .
۸-با توجه به تولید صنعتی پرت مصالح و نیروی کار به حداقل می رسد.
۲-۱ تولید سازه های پیش ساخته برای استفاده در مناطق دور افتاده
محققان موفق به تولید سازه های پیش ساخته ای شدند که به مولد انرژی خورشید به انرژی الکتریکی و سیستم تصفیه آب مجهز بوده و قابلیت نصب در هر مکانی از کره خاکی را خواهد داشت.